Skarbiec Pifka ? Star Wars

Star Wars (czyli „Gwiezdne Wojny„) to jedna z najbardziej rozpoznawanych marek i fikcyjnych uniwersum obejmujące filmy seriale, książki, komiksy i gry komputerowe. Tym, co zapoczątkowało całą serię był film pełnometrażowy z 1977 roku, oparty o pomysł i w reżyserii George’a Lucasa. Uniwersalność, mistycyzm, nowatorskość techniczna i atrakcyjność opowieści spowodowały, że Gwiezdne Wojny stały się popkulturowym fenomenem, rozwijanym po dziś dzień.

Fabuła serii dzieje się „dawno, dawno temu, w odległej galaktyce” i przeplata ze sobą kilka głównych wątków. Jednym z nich jest historia rodu Skywalker i osób (oraz samoświadomych robotów nazywanych tu „droidami”), których spotykają na swojej drodze. To z tego uniwersum znamy takie postacie, jak Darth Vader (jeden z najbardziej rozpoznawalnych fikcyjnych złoczyńców wszech czasów), Han Solo (dowcipny awanturnik i przemytnik), mistrz Yoda (niezwykle potężny, zielonoskóry, sędziwy i mierzący ok. metra wzrostu mędrzec-wojownik) czy R2-D2 (lojalny droid, komunikujący się elektronicznymi piskami).

Drugim z ważnych wątków jest starcie dwóch sił: powiązanych z tajemniczą „Mocą” zakonem rycerzy Jedi, posługujących się świetlnymi mieczami i broniącymi pokoju w galaktyce, oraz ich przeciwników: Sith, którzy posługując się „ciemną stroną Mocy” oraz gniewem, nienawiścią i okrucieństwem próbują zdobyć jak największą władzę.

Wspomniana „Moc” to istniejąca w uniwersum tajemnicza siła wiążąca wszystkie żywe organizmy. Istoty szczególnie czułe na jej wpływy posiadają nadprzyrodzone możliwości, np. umiejętność przenoszenia przedmiotów siłą woli, rekognicji czy wpływanie na myśli i emocje innych. „Jasna” i „ciemna” strona mocy symbolizuje tu dobro i zło.

Podobnie jak postacie, wiele okrętów ukazanych na ekranie stało się ikonicznych i rozpoznawalnych nawet wśród osób nie interesujących się na co dzień fantastyką. Dużo osób bez problemu rozpoznaje po samym zarysie takie pojazdy, jak Sokół Milenium (okręt Hana Solo), niszczyciel Imperium, czy Gwiazdę  Śmierci (stacja bojowa w kształcie kuli, o mocy pozwalającej na niszczenie całych planet). Te i inne modeli posiadamy w naszej kolekcji.

 

W pierwszym rzędzie od lewej: N-1 starfighter, Sokół Milenium, prom klasy Lambda T-4a. W drugim rzędzie od lewej: myśliwiec Tie Advanced, All Terrain Armored Transport (AT-AT).
Część kolekcji (Tantive IV, w tle rebeliański transportowiec i Sokół Milenium)
Część kolekcji z uniwersum Star Wars