Skarbiec Pifka – Star Trek: Zjednoczona Federacja Planet

Zjednoczona Federacja Planet (United Federation of Planets) to jedna z najważniejszych organizacji w świecie Star Treka, zrzeszająca ok. 150 członkowskich ras oraz posiadająca wiele kolonii. Ziemianie odgrywają w niej bardzo ważną rolę, bo razem z trzema innymi światami (Volkanie, Andorianie i Tellaryci) założyli Federację w 2161 roku, co zostało przedstawione w serialu „Star Trek Enterprise”. To właśnie na Ziemi znajduje się jej stolica.

Federacja kieruję się ideałami równości i wolności, poszanowania praw i szacunku dla zwyczajów wszystkich istot w galaktyce, co ma inspirować rozwój zarówno duchowy, jak i technologiczny wszystkich obywateli. Nie oznacza to jednak, że nie potrafi się bronić, bo siłą Federacji jest jej flota spełniająca rolę badawczo-naukową w czasie pokoju, oraz militarną (z założenia defensywną) w trakcie wojny.

Serial Star Trek skupia się najbardziej na Federacji, bo to jej członkami jest większość głównych bohaterów, w tym kapitanowie James T. Kirk, Jean-Luc Pikard czy Jonathan Archer oraz załoga ich okrętów. Czy ktoś nie słyszał o Spocku, Dacie czy Deannie Troi?

Najbardziej znane okręty z serialu Star Trek służą pod banderą Gwiezdnej Floty, czyli właśnie dla Zjednoczonej Federacji Planet, w tym ikoniczne USS Enterpise o numerze bocznym 1701 z oryginalnego serialu z lat 60-tych, czy kierowany przez kapitana Pikarda okręt klasy Galaxy z serialu „Star Trek: Następne Pokolenie”. Warto również zauważyć, że konsekwencją zrzeszania w Federacji różnych ras jest fakt, że obywatele poruszają się dość mocno zróżnicowanymi pojazdami: nie wszystkie mają główną sekcję w kształcie spodka i dwa silniki z boku. 🙂

Poznański Instytut Fanów Kosmicznych Odysei posiada kilkanaście modeli okrętów ras będących członkami Federacji, w tym ikoniczne USS Enterprise z rożnych seriali.

Okręt USS Enterprise o numerze NCC 1701 D (klasa Galaxy).
W pierwszym rzędzie od lewej: USS Kelvin (klasa Kelvin), klasa Miranda, klasa Excelsior. W drugim rzędzie z prawej: USS Vengeance (klasa Dreadnought).
Część kolekcji (w tym klasa Miranda, klasa Constitution Refit, USS Enterprise J, klasa Interpid, klasa Interpid z osłoną ablacyjną, Delta Flyer i inne)
Część kolekcji (w tym klasa Vengance, klasa Nova, Delta Flyer, klasa Akira i inne)