Skarbiec Pifka ? Star Trek: pozostałe

Star Trek to seriale, filmy pełnometrażowe, książki, komiksy i gry komputerowe obejmujące uniwersum wymyślone w latach 60-tych ubiegłego wieku przez Gene?a Roddenbery?ego i rozwijane przez jego następców po dzień dzisiejszy. Fabuła obejmuje dziesiątki wymyślonych ras i bohaterów, którzy w przyszłości dzięki rozwojowi technologii będą mogli przeżywać niesamowite przygody.

Głównym mottem franczyzy jest „śmiało podążać tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek„, co oznacza, że fabuła skupia się na odkrywaniu nieznanego zarówno w wymiarze kosmiczno-przestrzennym, jak i psychologiczno-emocjonalnym.

Chlubą Poznańskiego Instytutu Fanów Kosmicznych Odysei jest największa w Polsce kolekcja modeli okrętów z tego uniwersum. Poza modelami najbardziej znanych ras i organizacjami omówionymi w osobnych wpisach, jak Federacja, Klingoni, Romulanie czy Dominium, w naszych zasobach można odnaleźć wiele innych, równie ciekawych eksponatów.

Borg

Borg to jeden z najtrudniejszych przeciwników, z jakimi musieli zmierzyć się bohaterowie serialu. Jest to kolektyw wielu milionów dronów-cyborgów, czyli organizmów żywych udoskonalonych mechanicznymi wszczepami. Drony nie posiadają indywidualnych cech charakteru, są połączone jedną jaźnią, tworząc wspólną świadomość – dlatego mówiąc „Borg” posługujemy się liczbą pojedynczą. Drony kierowane są przez królową, która jako jedyna posiada samoświadomość.

Borg dąży do doskonałości rozumianej jako asymilacja osobników napotkanych ras i ich najlepszych cech oraz przejmując ich wiedzę i technologię. Oznacza to, że posiada umiejętności i inżynierię setek wchłoniętych ras i cywilizacji.

Najbardziej znaną dronem Borg jest Siedem z Dziewięciu, Ziemianka, która jako dziecko została zasymilowana, a którą udało się wyrwać z kolektywu bohaterom serialu „Star Trek: Voyager”. Dzięki ich staraniom Siedem z Dziewięciu odzyskała indywidualność, a potem została członkiem załogi. Również kapitan Pikard, jeden z głównych bohaterów serialu „Star Trek: Następne Pokolenie” przez krótki czas był zasymilowany do kolektywu, ale jego również udało się uratować. Takie przypadki są jednak bardzo rzadkie.

Ferengi

Ferengi to rasa żyjąca w świecie Star Trek i bardzo dokładnie przedstawiona w serialu „Star Trek: Deep Space 9”, których filozofia życiowa opiera się wyłącznie na chęci zysku i gromadzenia kapitału. Cała filozofia życiowa do tego stopnia obraca się wokół pieniędzy, że dotyka wszystkich codziennych aspektów życia i obyczajów. Przyjęło się na przykład, że członkowie rodziny zmarłego wykupują jego szczątki, a idee związków zawodowych czy płatnego chorobowego są uznawane za atak na kulturę. Najważniejsze prawa są spisane w „Zasadach Zaboru” (którą to księgę należy oczywiście kupić), a która zawiera np. takie zdania: „wojna jest dobra dla interesów„, „nie pozwól rodzinie stawać na drodze do zysku” i „pokój jest dobry dla interesów„.

Charakterystyczną cechą wyglądu są ogromne uszy, a także łysa głowa, zaostrzone zęby, pomarańczowy odcień skóry oraz niższy w porównaniu z ludźmi wzrost. Ciekawostką jest fakt, że początkowo Ferengi mieli być głównymi przeciwnikami bohaterów serialu „Star Trek: Następne Pokolenie” i w kilku początkowych odcinkach byli przedstawiani jako groźni i nieokrzesani barbarzyńcy, ale to bardzo szybko się zmieniło i dziś Ferengi kojarzą się wyłącznie z kupcami.

 

Wolkanie (Wulkanie)

Jedna z ras założycielskich Zjednoczonej Federacji planet i nacja, z którą Ziemia miała tak zwany Pierwszy Kontakt. Jest to bardzo wpływowa rasa w Federacji oraz Gwiezdnej Flocie i oprócz ludzi można ją spotkać najczęściej we wszelkich strukturach organizacyjnych i administracyjnych wspomnianych organizacji oraz na okrętach GF, zdarzają nawet okręty złożone jedynie z wolkańskiej załogi. W przeszłości byli bardzo agresywni, do niemal doprowadziło do całkowitego zniszczenia ich cywilizacji. Z pomocą przyszła logika i stłumienie wszystkich emocji. Autorem takiej filozofii życia był niejaki Surak, który stał się najistotniejszą postacią w historii Wolkan. Dzięki takiemu podejściu byli jedną z ras, która szybko opracowała napęd WARP i badała przestrzeń w kwadrancie Alfa i przed utworzeniem Federacji byli jedną z czołowych sił w regionie, a ich Wolkańska Akademia Nauk ciągle jest jedną z najwybitniejszych tego rodzaju instytucji w Federacji.

Fizycznie są silniejsi i wytrzymalsi niż ludzie, wynika to z tego, że na ich rodzimej planecie warunki były dużo trudniejsze do życia. Wolkan ma większą grawitację i rozrzedzoną atmosferę a na dodatek jest niemalże całkowicie pustynna planetą.  Na dodatek ich długość życia jest około dwukrotnie dłuższa niż przeciętnego XXIV-wieczniego człowieka. Mimo takich różnic w środowisku życia, wyglądem Wolkanie przypominają ludzi, z wyjątkiem charakterystycznych spiczastych uszu, jednak podobieństwa na tym się kończą. W ich żyłach płynie zielona krew, a ich serca biją w miejscu, gdzie u ludzi znajduje się wątroba. Ich okres godowy jest również specyficzny, mogą a nawet muszą (inaczej grozi im śmierć) prokreować jedynie co około siedem lat. Można się domyślać, że taka specyfika rozmnażania musiała spowodować obudowanie pon farr (bo tak nazywają okres godowy Wolkanie) wieloma rytuałami, jak chociażby walka kandydatów do ożenku na śmierć i życie (koon-ut-kal-if-fee ).  Oprócz tego posiadają również zdolności telepatyczne, które są wykorzystywane podczas słynnego Mind Meld (zlanie/połączenie jaźni).

Hirogeni

Hirogeni to rasa z kwadrantu Delta, która jest startrekowym odpowiednikiem Predatora. Najważniejszym aspektem ich społeczeństwa jest polowanie i w zasadzie wszystko jest podporządkowanie tej aktywności – technologia, filozofia, etyka, rytuały. Dzięki takiemu ukierunkowaniu rozwinęli bardzo zaawansowane rodzaje broni ręcznej jak i kosmicznych okrętów bojowych, ponieważ „ofiara” („prey”), którą tropią podczas polowania jest pojęciem bardzo pojemnym i może to być groźne zwierzę, stworzenie inteligentne, bądź cały statek. Ważne, aby „hunt” był wymagający i warty wytropienia. Wśród Hirogenów, jak to u myśliwych, ważne są trofea (głownie czaszki upolowanych ofiar), które są odzwierciedleniem wysokiej pozycji w społeczeństwie.

Obecnie to lud nomadów, żyjący na swoich okrętach, lecz kiedyś była to zaawansowana cywilizacja, która osadzała się na planetach. W czasach, gdy poznajemy ich w serialu, Hirogeni skupieni są jedynie na polowaniu, a jedyny postęp technologiczny jaki uzyskują poprzez zdobywanie nowinek technicznych od upolowanych ofiar. Najczęściej Hirogeni poruszają się w przestrzeni kosmicznej w pojedynczych okrętach – załoga czasami liczy zaledwie dwie osoby. Dopiero gdy ofiara, którą tropią okazuje się nadzwyczaj wymagająca zbiera się więcej statków i polują wspólnie niczym wataha wilków. Z resztą podobieństwo do tych zwierząt jest również zauważalne w strukturze dowodzenia. Dowódcą na okręcie jest niejaki Alpha, pierwszym oficerem Beta, który staje się Aphą, jeśli poprzednik straci życie.

Część kolekcji Pifka (po lewej 3 sztuki Ferengi Marauder, obok żaglowiec bajorański, w środku okręt Voth, okręt Tholian, poniżej Swarm, z prawej u dołu okręt Hirogenów i inne)
Część kolejcji Pifka (po prawej okręt Voth, okręt Tholian okręt Hirogenów, poniżej okręt Krenim, u góry okręty Unidine, w środku kula i kostka Borg, po prawej okręt Xindi-insektoid, okręt Malon i inne)