Skarbiec Pifka ? Star Trek: Imperium Klingońskie

Klingoni to humanoidalna rasa z serialu Star Trek słynąca z wielkiego męstwa oraz chęci do walki. Ich społeczeństwo funkcjonuje w oparciu o brutalne zasady, w których współczucie i słabość traktowane są z największą odrazą. W swoich poczynaniach kierują się zasadami honoru i chęcią zdobycia sławy. Jednym z najsłynniejszych Klingonów jest Worf – członek załogi USS Enterprise z serialu „Star Trek: Następne Pokolenie” i jedna z najważniejszych postaci w serialu „Star Trek: Deep Space 9”.

Imperium Klingońskie – jedna z głównych potęg w naszej części galaktyki – jest kierowane przed Wielką Radę i Kanclerza, a stolica znajduje się na planecie Qo’noS (czyt. Kronos). Historia stosunków Klingonów z Federacją jest bardzo burzliwa i obfituje zarówno w konflikty zbrojne (na początku wspólnych kontaktów), jak i okresy względnego spokoju i współpracy (szczególnie w ostatnich odcinkach serialu).

Sposób przedstawiania Klingonów zmieniał się z czasem (co częściowo było spowodowane możliwościami budżetowymi i technicznymi w latach, gdy powstawały kolejne odcinki serialu i filmy z uniwersum Star Trek), ale najbardziej znany obraz to wysoka, dobrze zbudowana postać z karbami na czole i długimi, ciemnymi włosami. Ciekawostką jest fakt, że język klingoński, który powstał na potrzeby serialu w latach 80-tych, jest jednym z kilku sztucznych języków stworzonych przez człowieka, posiadających spójną gramatykę, słownictwo i wymowę (innym jest esperanto).

Wygląd okrętów oddaje ducha i zasady, którymi posługują się Klingoni. Choć przez lata na ekranie pojawiło się wiele statków, to wszystkie kojarzą się z drapieżnością i zadziornością. W zasobach Poznańskiego Instytutu Fanów Kosmicznych Odysei znajduje się kilka modeli okrętów z klingońskiej floty.

Część kolekcji Pifka (po prawej klasa B’Rel, po lewej od dołu wczesny Bird-of-Prey, klasa Vor’cha, klasa Laneth’s)
Część kolekcji Pifka (klasa Negh’Var, klasa Vor’cha, klasa B’Rel, klasa K’t’inga, klasa D4 i inne)