Skarbiec Pifka ? Star Trek: Dominium i Unia Kardasjańska


Dominium to międzygwiezdne wojskowe i państwowe supermocarstwo pokazane w serialu Star Trek: Deep Space 9, na które składa się setki ras i gatunków. Przez długi czas bohaterzy serialu nie zdawali sobie sprawy z istnienia tej siły, ponieważ Dominium powstało i rozwijało się w Kwadrancie Gamma – odległej od nas części galaktyki. Kontakt pomiędzy przedstawicielami Zjednoczonej Federacji Planet oraz Dominium był możliwy dzięki tunelowi łączącego nasze przestrzenie i umożliwiającego przebycie trasy w godziny, zamiast w wiele lat.

Choć na Dominium składa się wiele ras, to tak na prawdę tylko kilka odgrywa w nim znaczącą rolę. Najważniejsi są „Założyciele” – zmiennokształtna rasa odpowiedzialna zarówno za założenie mocarstwa, jak i zarządzanie nim oraz dowodzenie. Ponieważ Założyciele są mocno ksenofobiczni i wolą trzymać się z tyłu, posługują się głównie przedstawicielami dwóch innych gatunków: Vorta – klony pełniące rolę dyplomatów i administratorów oraz  Jem’Hadar – brutalną siłę militarną. Obie rasy są genetycznie uwarunkowane przez Założycieli do jak najlepszego spełniania powierzonych im zadań, a także bezwzględnej wierności i posłuszeństwa.

Założyciele gardzą tymi, których nazywają „stałymi”. Ta pogarda oraz chęć ekspansji doprowadziły do jednej z największych wojen w historii pokazanej w Star Treku – w trakcie bitew w latach 2373?2375 wzięły udział prawie wszystkie siły z naszej części galaktyki, w tym Zjednoczona Federacja Planet, Klingoni, Romulanie i wiele innych.


Unia Kardasjańska, to kolejna z potęg naszego zakątka galaktyki przedstawiona w serialu Star Trek (szczególnie w serii „Deep Space 9”). Jej mieszkańcami są Kardasjanie, humanoidalna rasa różniąca się od ludzi szarym odcieniem skóry, wyłącznie ciemnymi włosami, dwoma widocznymi zgrubieniami biegnącymi od barków poprzez szyję aż głowy („kardasjańska szyja”) oraz naroślą w kształcie odwrócone łzy na czole.

Pomimo historycznych zapisów o niegdyś pokojowym nastawieniu, Kardasjanie są bardzo agresywni i ksenofobiczni, szukający dominacji nie tylko za pomocą otwartej walki, ale również przy pomocy intryg i szpiegostwa. Życie w ich społeczeństwie jest bardzo trudne: system sądowniczy wymaga udowodnienia niewinności, a zbieranie haków na innych jest powszechne. Niestety kontakty z Federacją (czyli między innymi ludźmi) bardzo często były napięte, a nawet otwarcie wrogie. Podczas wojny z Dominium w latach 2373-2375 Kardasjanie przyłączyli się do najeźdźców i wspólnie atakowali sprzymierzone siły Federacyjno-Klingońsko-Romulańskie.

Szczególną rolę w życiu Kardasjan pełniła Obsydianowa Kasta (w oryginale: Obsidian Order), czyli bezwzględna i sprawna agencja wywiadowcza. Teoretycznie podlegała politycznym przywódcom Unii, ale w rzeczywistości posiadająca ogromną autonomię, którą często wykorzystywała np. do likwidacji licznych „zdrajców”. Wśród obywateli Unii krążyły pogłoski o tym, że nie można było nawet usiąść do posiłku, którego menu nie było wcześniej poznane, a składniki dokładnie pomierzone przez członków Kasty.

Poznański Instytut Fanów Kosmicznych Odysei posiada w swojej kolekcji kilka modeli kardasjańskich okrętów, które pojawiły się w serialu Star Trek, np. klasy Galor czy Keldon.

Część kolekcji Pifka z okrętami Dominium oraz sił sprzymierzonych (w tym Jem’Hadar Attack Ship, kardasjańskie klady Galor i Keldon, okręt Breen i inne)