Skarbiec Pifka – Stacja Kosmiczna Deep Space Nine (DS9)

Stacja kosmiczna Deep Space Nine to tytułowe miejsce akcji jednego z serialów z uniwersum Star Treka. Jej historia jest dość interesująca. Mianowicie zbudowali ją Kardasjanie na orbicie okupowanej przez siebie planety Bajor. Wówczas nosiła nazwę Terok Nor i została wybudowana dzięki niewolniczej pracy Bajoran. Po ukończeniu konstrukcji, służyła jako rafineria rudy uridium, metalu, który Kardasjanie wykorzystywali przy budowie swojej kosmicznej floty. W 2369 roku okupanci postanawiają wycofać się z Bajor po pięćdziesięcioletniej okupacji pozostawiając stację na orbicie.

Nowo powstały rząd bajorański poprosił Federację o pomoc w odbudowie i administracji stacji, która od tej pory przyjęła nazwę Deep Space Nine i została zarządzana przez Gwiezdną Flotę, jednak nie zmienił się jej status przynależności – wciąż była uznawana za niezależne terytorium Bajor. Stację jednocześnie postanowiono przekształcić w port handlowy, który stał się jednym z najważniejszych takich ośrodków w kwadrancie alfa po odkryciu w pobliżu Bajor tunelu czasoprzestrzennego do kwadrantu delta.

Od strony konstrukcyjnej Deep Space Nine opiera się na planie okręgu z dwoma koncentrycznymi pierścieniami i rdzeniem po środku, z charakterystycznymi trzema pylonami prostopadłymi do pierścienia głównego, do których mogą dokować większe jednostki. Zewnętrzny okrąg to po prostu pierścień dokujący, gdzie znajdowały się magazyny, ale także było miejsce na ogromne silniki manewrujące stacji. Wewnętrzny pierścień to sektor mieszkalny, oprócz tego znajdowały się tam także lądowiska dla małych jednostek, na przykład promów. Natomiast centrum to miejsce dowodzenia całym ogromnym obiektem oraz tak zwana Promenada, gdzie znajdowały się placówki handlowe, sklepy, ambulatorium, świątynia bajorańska i tak dalej. W zależności od okresu, stację zamieszkiwało od 300 do 2000 osób, a maksymalnie mogła nawet pomieścić 7000 mieszkańców. Średnica Promenady mierzyła około 1,452 metry, za to wysokość pylonów dokujących to mniej więcej 969 metry.

Oczywiście tak ważna placówka nie mogła być bezbronna. Wyposażona była w 48 wiezyczek fazerowych, wspieranych przez 39 nieruchomych działek fazerowych oraz ponad 48 wyrzutniami torped fotonowych. Cała stacja zasilana była sześcioma reaktorami fuzyjnymi umiejscowionymi w dolnej partii centralnej sekcji stacji. Dodatkowo obiekt był wspomagany 3 promami dalekiego zasięgu (runabout) klasy Danube a później dołączył do nich ciężko uzbrojony eskortowiec USS Defiant.

Stację można podziwiać w siedmiu sezonach serialu Star Trek Deep Space Nine oraz gościnnie również w Star Trek The Next Generation i Star Trek Voyager. DS9 charakteryzował się odmiennym klimatem od pozostałych serii z uniwersum – opowiadał głównie o konflikcie Federacji z przybyszami z kwadrantu delta, co dla wielu było sporym atutem. Dodatkowo po raz pierwszy i na razie ostatni zastąpiono okręt na jednostkę w zasadzie nieruchomą, co nieco kłóciło się z tytułową gwiezdną wędrówką. Jednak bardziej mroczny, wojenny klimat przypadł do gustu i wielu miłośników Star Treka uważa DS9 za najlepszą serię.

Pifkowy model Deep Space Nine
Pifkowy model Deep Space Nine