Skarbiec Pifka ? Seaquest

SeaQuest DSV (Deep Submergence Vechicle) to okręt podwodny pochodzący z serialu science-fiction o tym samym tytule, który zawitał na antenie w połowie lat 90-tych. Jednostka była największym okrętem podwodnym stworzonym na ziemi i mierzyła 307 metrów (dla porównania atomowy lotniskowiec amerykański klasy Gerard Ford mierzy 337 metrów). Na pokładzie służyło ponad 200 osób (88 osób personelu wojskowego, 124 cywilów w tym naukowcy).

Na wielkości jednak nie kończył się ten zadziwiający projekt. Osiągał pod wodą prędkości rzędu 300 km/h (160 węzłów) a mógł osiągnąć takie wyniki dzięki dwóm reaktorom fuzyjnym zainstalowanym na pokładzie, które co ciekawe jako paliwo używają trytu uzyskanego z wody morskiej. Między innymi dzięki nowatorskiemu, genetycznie zaprojektowanemu organicznemu poszyciu SeaQuest może zanurzyć się do głębokości 9 km. Oprócz tego jest oczywiście naszpikowany wszelkimi rodzajami broni jak torpedy, pociski balistyczne woda-ziemia z głowicami jądrowymi, działa laserowe, rakiety woda-powietrze. Jako okręt badawczy miał na pokładzie również sprzęt naukowy, w tym nowatorski system sensorów krążących niczym satelity wokół okrętu – często w serialu wykorzystywane  „whiskersy”. Na wyposażeniu były także mniejsze statki podwodne jak podstawowe transportowce SeaLaunch, myśliwce podwodne klasy Spector, bezzałogowe Sea Craby czy szybki prototypowy Stinger.

Jeśli chodzi o sam serial, to polska widownia również miała okazję go oglądać. W roli kapitana zatrudniono wówczas Roya Scheidera, aktora bardzo znanego, co w tamtych latach w świecie seriali było jeszcze nietypowym zabiegiem. Klimatem serial przypominał mocno Star Treka, który zamiast w przestrzeni kosmicznej pływał w głębinach ziemskich oceanów w niedalekiej przyszłości. Sam Steven Spielberg zainteresował się tym przedsięwzięciem do tego stopnia, że został producentem wykonawczym na planie serialu. SeaQuest doczekał się trzech sezonów, z czego w jednym z nich opuścił nawet wody naszej planety 🙂 Dziś nieco niesłusznie zapomniany, bo nadal może pochwalić się naprawdę ciekawymi odcinkami i przede wszystkim bardzo oryginalnym podejściem do czasu i miejsca w którym akcja SeaQuesta się dzieje.

Seaquest