Star Trek – jak zacząć?

Jako, że dzisiaj mamy premierę kolejnej (13) części tej słynnej sagi wielu z was być może się zastanawia jak się do tego zabrać żeby ze spokojem obejrzeć i poznać całą historię w świecie Federacji. Tak naprawdę istnieją dwie szkoły. Jedna (jej zwolennikiem jest jeden z członków klubu) twierdzi, że należy zacząć oglądanie od produkcji pierwszej nakręconej czyli wydanego w latach 60 TOSa. Na ironię zakrawa fakt, że ten tajemniczy zwolennik nigdy tego serialu nie obejrzał 🙂 Ja natomiast bardzo tej szkoły nie lubię. Z paru powodów. Przede wszystkim serial The Original Series (TOS), zestarzał się niesamowicie i bardzo łatwo jest się od niego odbić i zniechęcić się do całej serii. Po za tym bliższe memu sercu jest podejście chronologiczne  z jednym zastrzeżeniem. Jeżeli drogi czytelniku chciałby zacząć przygodę z tą cudowną serią oto moje rady:

 • zaczynamy od dzieł „Abramsowych” czyli Star Trek z roku 2009 oraz jego kontynuacji Star Trek in to Darkness. Głównie dlattrek8ego, że są one najbardziej przystępne dla współczesnego widza, w pierwszej części można świetnie poznać genezę załogi Enterprise a druga część (będąca jedną z moich ulubionych) jest całkiem przyzwoitym filmem na którym można się świetnie bawić.
 • Jeżeli po obejrzeniu tych filmów naszła cię ochota na dalsze przygody załogi USS Enterprise to proponuję wcześniejsze filmy kinowe. Tylko nie wszystkie!!! Niestety z grubsza można powiedzieć, że jakość trekowych filmów jest z zbliżona do sinusoidy tzn. na przemian produkcje słabe z filmami całkiem fajnymi. W związku z tym robimy następującą akcję. Oglądamy filmy:
  • część II „Gniew Khana” Przyzwoity film sci-fi z oryginalną obsadą TOSa. Jest to o tyle ciekawe, że możemy porównać produkcję do „ST: Into Darkness” i samemu stwierdzić który Khan jest lepszy (chociaż i tak wiadomo, że wygra Cumberbatch).
  • część IV „Powrót na Ziemie” jedyny film trekowy, o którym z całą mocą można powiedzieć, że jest to film familijny. Zasiadamy całą rodziną i oglądamy jak to kapitan Kirk cofa się w czasie aby uratować wieloryby a przy okazji nauczyć Spocka przeklinać (bez obawy, dzieci mogą oglądać).
  • część VI „Wojna o pokój” pod tym idiotycznym tytułem kryję się wielki konflikt klingońsko-ludzki a w zasadzie jego końcówka. Sporo emocji ciekawa fabuła, kawał porządnego sci-fi.
  • część VIII „First contact” tutaj mamy już nową załogę Enterprise D (ze znanym w polsce „łysym” kapitanem). Film opowiada o początku podróży ludzkości w kosmos a przy okazji mamy tu do czynienia z contactjednym z największych wrogów w historii Star Treka. Zabawa gwarantowana.
 • Z pozostałych filmów możemy jeszcze obejrzeć część VII „Pokolenia” wyraźnie słabsze ale ciekawe ze względu na połączenie przygód kapitanów Kirka i Picarda. Co do reszty, to pod żadnym pozorem nie tykamy części piątej „Ostateczna granica” – filmu tak słabego, że swego czasu nawet wyleciał z kanonu oraz części pierwszej, która miała być 45 minutowym pilotem serialu i została sztucznie wydłużona do dwóch godzin , dzięki czemu mamy na przykład 20 minutowe oglądanie USS Enterprise. Niestety również cześć dziewiąta „Rebelia” oraz STX „Nemezis” nie były do końca udane. W pierwszym wypadku dostaliśmy słaby odcinek serialu TNG, a w drugim coś wyraźnie poszło nie tak przy pisaniu scenariusza.
 • Jeżeli mnie posłuchałeś i obejrzałeś polecane przeze mnie filmy ( i nie uciekłeś) to pomału możesz zacząć się zastanawiać nad serialami. Tu sytuację mamy trochę prostszą: najbardziej przystępny jest serial Enterprise, którego akcja dzieje się przed filmami a recenzje jego odcinków są już dostępne na naszej stronie, po nim polecam serial The Next Generation  (omijamy TOS) i dalej jedziemy chronologicznie czyli Deep Space Nine (DS9), przez wielu uważany za najlepszy serial trekowy pod warunkiem, że przetrwamy trek5tragiczne dwa pierwsze sezony, no i nie możemy zapomnieć o Voyagerze. Co do serialu TOS to za jakiś czas pojawi się u nas artykuł z odcinkami które warto obejrzeć.

Mam nadzieję, że ten tekst choć odrobinę pomoże komuś zacząć, bądź kontynuować przygodę ze wspaniałą sagą jaką jest Star Trek. A tymczasem zapraszam do kin na najnowszą odsłonę tej historii. My obejrzymy ją w środę 27.07.2016 w Poznaniu w kinie Kinepolis o 19:40. Jeśli ktoś chciałby się z nami wybrać albo podyskutować dlaczego nie polecam części I Star Treka to serdecznie zapraszam.beyond