Serialowe Universum DC – Wprowadzenie

Komiksowi superbohaterowie towarzyszą ludzkości już od ponad pół wieku, a głównymi wydawcami są Detective Comics ( DC ) oraz Marvel. Jeżeli skupimy się na ich adaptacjach serialowych, czy filmowych możemy jednoznacznie podsumować ich dotychczasowe poczynania.

Marvel zwłaszcza w ostatnich latach wysunął się na prowadzenie jeśli chodzi o adaptacje aktorskie, mam tu na myśli stworzone uniwersum filmów pełnometrażowych – Faza I, II i obecnie realizowana III.
Jeśli chodzi natomiast o produkcje animowane, to niestety jak to się w żargonie mówi „kreska i animacja nie zachwyca”; przez ten prosty fakt, iż  fabularnie są one poprawne i interesujące, to niestety wizualnie są czasami odpychające.

DC_001
Przeciwieństwem tego są adaptacje DC, gdzie filmy aktorskie są większości niewypałami (zwłaszcza w ostatnim czasie :Supermen Powrót, czy Zielona latarnia), a uniwersum jest nieskładne ( konieczność tworzenia kolejnych rebootów) czy tworzone w pośpiechu ( Batman vs Superman ). Natomiast patrząc od strony pełnometrażowych animacji, czy seriali są niedoścignieni.

Ten stan rzeczy uległ pewnej zmianie w październiku 2012 roku, kiedy zadebiutował Pilot serialu aktorskiego Arrow.

Arrow

DC_002
Serial opowiada o początkach Green Arrow ( Zielonej Strzały ), czyli superbohatera, który podobnie jak Batman, jest zwykłym człowiekiem bez supermocny… nie licząc olbrzymiego majątku, dzięki któremu może robić to co robi 🙂
Serial jest na tyle interesujący, że bohatera poznajemy przez pryzmat teraźniejszości jak i doskonale znanych z serialu LOST ( Zagubieni ) flashbacków, czyli obrazów z przeszłości. Drugim składnikiem fabularnym jest fakt, iż Oliver Queen, postanawia użyć swoich łuczniczych umiejętności do pokonania wrogów miasta, ale nie ma dokładnego planu, przez co jego postawa zmienia się kilkukrotnie, aby nabrać właściwego toru dopiero w czwartym sezonie czyli po 69 odcinkach. W miarę toczenia się akcji scenarzyści postarali się o stopniowe wprowadzanie kolejnych postaci znanych z uniwersum DC. Dotyczmy to zarówno bohaterów pozytywnych jak i negatywnych. Serial stał się na tyle popularny, że stacja CW zamówiła drugi serial. Tym oto sposobem w odcinku 8 drugiego sezonu pojawiła się postać Barry’go Allena,  który przybył z Central City do Starling City, aby pomóc w śledztwie. Naturą rzeczy nadprzyrodzonych, pod koniec odcinka jesteśmy światkiem powstania Najszybszego Człowieka na Ziemi.

The Flash 2014

DC_003

W tytule zaznaczyłem rok emisji pierwszego odcinka, ponieważ, jest to drugi aktorski serial o czerwonych biegaczu… ale o tym wątku może innym razem opowiem. W każdym bądź razie po sześciu miesiącach śpiączki, Barry budzi się do życia… obdarzony mocą szybkości. Pierwszy sezon opiera się na perypetiach poznawania umiejętności biegania i ostatecznemu pokonaniu (choć to nie do końca prawda) arcy-przeciwnika…
…dziś jednak bez spojlerów 😉
Należy zaznaczyć, iż Arrow ma premiery w środy, natomiast Flash we wtorki. I aby uniknąć nieliniowości fabularnych trzeba pamiętać o dwóch rzeczach:

1. Wraz z początkiem Trzeciego sezonu Zielonej Strzały, akcja toczy się równolegle z pierwszym sezonem Flasha.
2. Kolejne odcinki należny oglądać poczynając od przygód Barry’ego, a następnie przejść do perypetii Olivera.
O ile crossovery ( powiązane odcinki, w których jeden bohater występuje gościnnie w innym serialu ) są niewiążące, to w czwartym sezonie Arrow ( drugim Flasha ), te odcinki są połówkami większej przygody, którą trzeba obejrzeć w odpowiedniej kolejności… Ale o tym napiszę ciut niżej.

Supergirl

DC_004
W 2015 roku, na kanale CBS zadebiutowała Kara Zor-El czyli kuzynka Kal-Ela, znanego przez większość osób jako Superman. Interesującym faktem jest, iż firma odpowiadająca za produkcję tego serialu jest tą samą firmą, która produkuje Arrowa i Flasha. Dlatego fani od początku powstania serialu dopytywali się, czy Stacje telewizyjne „dogadają się” i pozwolą na crossovery. Z początku CBS był zdania, iż pozwoli Supergirl na stworzeniu własnej marki, i ewentualnie pozwoli na taki krok dopiero w drugim sezonie.
Niestety początek serialu nie zachwyca… jest po prostu słaby… i to do tego stopnia, iż rozważano kasacie serialu po 12 odcinkach. Sytuację zmieniły późniejsze odcinki, które wprowadziły bardziej interesujące postacie ( w tym wrogów bohaterki). Przyznano fundusze na wykonanie pełnego sezonu ( 23 odcinki). Jednakże jednym ze skutków takiego postępowania, jest lekkie przyspieszenie niektórych planów. I tak oto niedawno ogłoszono, że już 28 marca zostanie wyemitowany odcinek, w którym gościnnie pojawi się Flash. Nie wspominałem jeszcze, że serial jest emitowany w poniedziałki.

W czasie trwania Arrowa i Flasha narodziło się wiele postaci drugoplanowych, a raczej drugoplanowych superbohaterów.Idąc za ciosem postanowiono więc wydać jeszcze jeden serial z Uniwersum DC i tak oto moi mili, od stycznia 2016, w kalendarzu należny zaznaczyć czwartek.

DC’s Legends of Tomorrow

DC_005
Teraz następuje moment w którym powracam do wspominanego już wcześniej crossovera Barry’ego i Olivera w czwartym roku produkcji; otóż nie wspominałem jeszcze, że ów łączony odcinek nosi tytuł (odpowiednio):”Legends of Today” oraz „Legends of Yesterday”.
Tym razem serial skupia się na postaci Vandala Savage’a, który jest nieśmiertelny i sukcesywnie dąży do podporządkowania sobie wszystkich Ziemian – czyli mówiąc w skrócie chce podbić świat, co de facto mu się udaje.Aby temu zapobiec pewien Władca Czasu zwący się Rip Hunter, postanawia temu zapobiec przez stworzenie drużyny, która będzie przenosić się w czasie i próbować powstrzymać zło w różnych epokach ludzkości.Dla osób które przeczytały powyższe zdanie już trzy razy i nadal nie mogą pojąć o co tu właściwie chodzi, to spieszę z pomocą, i wyjaśniam, iż jest on odpowiednikiem  Dr Who. Przy czym można też natrafić na niedementowane pogłoski iż  Uniwersum „Dr Who”  jest częścią Uniwersum DC, zatem mielibyśmy do czynienia z innym przedstawicielem tego gatunku ( Podróżnikiem Czasu )- czyli z Ripem Hunterem, który do dyspozycji nie ma co prawda niebieskiej budki policyjnej, lecz jednostkę czasoprzestrzenną przypominającą statek kosmiczny. Ponadto nie posługuje się sonicznym śrubokrętem, lecz rewolwerem strzelającym pociskami energetycznymi. Przenośni się on do czasów Flasha i  Arrowa i rekrutuje ośmiu śmiałków, którzy przez swoje poczynania staną się w przyszłości Legendami.

Wybrańcami są:

 • Rip Hunter – Podróżnik czasowy, dysponującym wehikułem czasu „Waverider”, którego mózgiem jest sztuczna inteligencja – Gideon (znana z serialu Flash; sam Rip Hunter również został wspominany w odcinku finałowym pierwszego sezonu)
 •  postacie, które  pojawiła się w serialu Arrow:
  • Ray Palmer / Atom
  • Sara Lance / White Canary
 • oraz postacie, które  pojawiła się w serialu Flash:
  • Professor Martin Stein /  połowa Firestorma ( czyli odpowiednika ludzkiej pochodzi znanej z Fantastycznej Czwórki)
  • Jefferson „Jax” Jackson / połowa Firestorma
  • Kendra Saunders / Hawkgirl
  • Carter Hall / Hawkman
  • Leonard Snart / Captain Cold
  • Mick Rory / Heat Wave

Jak widać, przeważają postacie poznane w serialu Flash, a ciekawym aspektem są dwie ostatnie wymienione postacie, które są przestępcami. Plotka głosi, że w każdym sezonie drużyna ma się składać z innych członków.

Podsumowując, obecnie mamy produkowane aż cztery seriale aktorskie umieszczone w uniwersum DC. Jest to fenomenalne wydarzenie i aby całościowo je śledzić, potrzeba przeznaczyć większą połowę wieczorów tygodnia, czyli 4 z 7 dni. Smutną stroną tego przedsięwzięcia jest fakt, iż w filmach pełnometrażowych owych superbohaterów zagrają inni aktorzy. Tym samym uniwersum serialowe będzie odrębną częścią od uniwersum filmowego.